bootstrap responsive templatesMAKALELER

Psikiyatri/ TMU(TMS) TEDAVİSİ
TMU(TMS) TEDAVİSİ SIK SORULAN SORULAR

tmu tedavisi

TMU(TMS) TEDAVİSİ SIK SORULAN SORULAR

1)TMU(TMS) Tedavisinde ilaç kullanıyor olmam uygulama yapılamasına engel midir?
Genellikle o anda yoğun bir ilaç tedavisine bağlı olarak gelişebilecek veya gelişen bir yan etki yaşamadıkça ve doktorunuzun uygun görmesi halinde engel değildir.

2)TMU(TMS) Tedavisinde devam eden tedavime bağlı olarak kullandığım ilaçları zaman içerisinde azaltmam hatta hiç kullanmamam mümkün olabilecek mi?
Genel olarak bir çok psikiyatrik hastalık bir çok psikiyatrik tanının bir araya gelmesinden dolayı görüldüğünden, doktor denetimde bazı hastalarımızın ilaçlarını azaltabildikleri görülmüştür. Hatta bazı hastalıklarda, doktor denetimde tümüyle kesebildikleri ve hastalıksız dönem olarak adlandırılan döneme girebildiği tespit edilmiştir.

3) Psikiyatrik ilaçların bazılarında şikayet konusu olabilen, aşırı kilo alımı ve cinsel fonksiyonların etkilenmesi gibi yan etkilerin tmu(tms) tedavisinde de olması muhtemel midir?
Yapılan tüm çalışmalarda bu uygulamanın bu gibi yan etkilerinin olmadığı hatta bu gibi yan etkilere sebep olan psikiyatrik ilaç kullanımını bu uygulamanın azalttığı belirtilmekte ve özelliklede hastalar tarafından tercih edilmektedir.

4) TMU(TMS) Uygulama sayısını daha az ve daha hızlı yapmamız mümkün müdür?
Maalesef, bu konuda kurumumuzun belirlediği bilimsel duruştan taviz vermesi mümkün olmadığından, genel kural olarak 20 seans ve 4-5 haftalık uygulamayı, tüm dünya gibi bizde kabul etmiş bulunmaktayız. Her ne kadar bizim dışımızda daha az sayıda etkinlik sağladığını belirten kurum olsa dahi, kurumumuz etkinlik kavramını hastalığın belirtilerinin azalması ve tekrar benzer belirtilerin ortaya çıkmaması olarak (relaps) ve hatta benzer belirtilerin tümden ortadan kalkması olarak gördüğünden (remisyon) daha az sayıda ki uygulamaların etkinliğini bilimsel olarak inandırıcı bulmamaktadır. Bir benzetme yaparak, beynin onarım süresine olanak tanınması gerekmektedir, vücudumuzda ki bir çok iyileşme sürecine dışarıdan müdahale edildiğinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir, örneğin: iyileşme sürecini tamamlamamış bir kırık ya da ameliyat yarasına dışarıdan müdahale ile hızlandırmak amacıyla müdahale edemeyeceğimizi her hastamızın kabul edeceğini düşünmekteyiz. 

tmu tedavisi

 5) Sezon olarak adlandırılan toplam uygulama zamanını, iki günde veya haftada iki sefer yapsak olmaz mı? Yani her gün kurumunuza gelmek zorunda mıyım?
Yine tüm dünya ve ülkemizdeki uygulamalar bunun mümkün olmadığını, faaliyete geçen hücrelerdeki onarım faaliyetinin belirli bir eşik değer uyarana sürekli ihtiyaç duyduğu, bunun altındaki uyaran araları olduğunda tekrar eşik değerlerle ulaşmak için tekrar zamana ihtiyaç duyduğu tüm çalışmalarda ispat edilmiştir. Kısacası, beyin çalışma düzeni içerisinde, düzenli aralıklarla yapılan birçok işlem, daha faydalı ve etkili olduğu tespit edilmiştir. Örneğin: Herhangi bir şeyi unutmak istemediğimizde düzenli aralıklarla tekrar etmemiz önerilmekte, özellikle yabancı dil öğrenirken veya dans etmeye öğrenmeye çalışan kişilerin belirli bazı figürleri çok tekrar ederek nasıl daha kalıcı hale getirdiğinin hep beraber görmekteyiz.

6) TMU(TMS) Uygulaması sonrası en çok görülen yan etki nedir?
Uygulama esnasında ‘’koil’’ olarak adlandırılan yansıtıcının kafa derisi altındaki yüzeysel kaslardaki kasılmaları sonrasında, ilk bir iki seans ağrı kesicilerle geçen baş ağrı olmaktadır.

7) Genel olarak günlük uygulama seanslarına ne kadar zaman ayırmam gerekir?
İlk seansta uygulama yapılacak alanın hesaplanması ve bulunması için, diğer seanslardan biraz daha uzun ( 45 dakika gibi) süre kurumumuzda kalmanız gerekebilir. Ancak bundan sonraki seanslarda kurumda geçirdiğiniz toplam süreyi 30 dk. gibi düşünebilirsiniz.

8) TMU(TMS) Uygulaması sonrası günlük hayatımı sürdürebilecek bir engel ile karşılaşabilir miyim?
Uyguluma öncesinde bilişsel durumunuzu etkileyecek herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadığından uygulama sonrasında da günlük hayatınızı etkileyecek herhangi bir yan etki yaşanmamaktadır.

9) TMU(TMS) Uygulamasının etkin olmadığı durumlar görülüyor mu?
Bugüne kadar yapılan çalışmalarda
-Uygun hasta grubunun tespit edilmesi,
-Uygun uygulama alanın tespit edilmesi,
-Uygulama esnasında hastanın uygulama alanını değiştirebilecek kafa hareketlerinden kaçınması,
-uygun dozajda ve sürede yansıtıcının ayarlanması,
- Seans aralıklarının uygun olması, her gün bir adet gibi,
-Toplam seans süresinin, sezon, uygun olması,
Durumunda ,%60 gibi bir etkinliğe, yani belirtilerin azalmasına sebep olduğu, %40 gibi bir oranda hastalıksız süre olarak adlandırılan (remisyon) dönemlerinin yaşandığı görüldüğü belirtilmektedir.

10) TMU(TMS) Uygulama aralarını (seans) bölmek mümkün müdür? Mesela, 5 uygulama yaptıktan sonra tatile gidebilir miyim?
Uygulamanın etkin olması için, bu uygulamanın sürekli ve belirli bir aralıkta ve belirli bir sayıda yapılması gerekmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde farklı uygulama biçimleri olmakla birlikte, bugün artık ekseri bir çoğunluk, bunun her gün uygulanmasını ve bununda 4-5 haftalık bir sürede en az 20 seans olması gerektiği konusunda görüş birliğine varmış bulunmaktadır. 

tmu tedavisi

 11) TMU(TMS) Uygulama ilk değişim belirtilerini kaçıncı seanstan sonra bekleyebilirim?
Hastadan hastaya değişen bu durum hakkında genel bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bazı hastalarımızda ilk uygulamadan sonra, bazı değişikliklerin olduğunu belirtirken, bazı hastalarımızda bunu ancak 7-8 seanstan sonra görmeye başlamaktayız.

12) TMU(TMS) Uygulamasının etkin olmadığı durumlar yaşanmakta mıdır?
Hastalıkların teşhis ve tedavisi için kullandığımız bütün yöntemlerin, tüm hastalarımıza aynı şekilde yardım ettiğini söylemek mümkün değildir. Tüm uygulamaların avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu uygulamanın da hastalarımızın %60 ‘ın da gibi bir yüksek oranda hastalarımıza yardımcı olunabileceği bildirilirken, %40 gibi bir oranda istediğimiz kadar faydalı olmadığı, istenilen iyilik haline ulaşılamadığı da bilinmektedir.
Bundan dolayı, bunun gibi istenmeyen durumları, asgari düzeye indirmek için, uygulamanın bir doktor denetimde ve yönetiminde yapılması, doğru hasta grubunun ve doğru uygulamanın tespit edilmesi yönünde merkezimizde titizlikle dikkat edilmektedir.

13)Başka tedavi yöntemlerinde görülen ve bazen tedavinin değiştirilmesine sebep olan yan etkiler TMU(TMS) uygulamasında görülmesi mümkün müdür?
Psikiyatrik hastalıkların tedavisi için kullandığımız birçok ilacın ve tedavi yönteminin bazen tedavi yöntemini değiştirmemize neden olacak yan etki yaşamamıza neden olabilirken, bu uygulamada tedaviyi değiştirmemize sebep olacak, yan etkiler yaşanması çok ender görülmektedir.
Bu yan etkilerden en önemlisi ve en çok görüleni, bazı hastalarımızda, uygulama başlangıcında görebildiğimiz, ve birkaç uygulama sonrası ortadan kalkan bir baş ağrısı olmaktadır.
Özellikle ilaç tedavisi esnasında görebildiğimiz, kilo alınması ve cinsel yan etkilerin görülmemesi bu uygulamanın hastalarımız tarafından daha fazla tercih edilmesine sebep olmaktadır. 

tmu tedavisi

14)Yapılan TMU(TMS) uygulamasının istenilen etkiyi yaratmadığında ek seanslara da ihtiyaç duyulabilir mi?
Uzman doktorlarımızın görüşü ve hastamızın da katılımı ile bazı hastalarımızda istenilen iyilik haline ulaşılması için buna bazen ihtiyaç duyulabilirken, bazen de istenilen etkinin eşik bir değerine ulaşılamadığı için buna ihtiyaç duyulmamaktadır.

15)Birinci uygulamadan sonra (sezon) hastalığın giderek iyileşmesi sonucunda, zamanla bu uygulamaya tekrar ihtiyaç duyabilir miyim?
Bu daha çok psikiyatrik hastalıkların bazılarında bulunan tekrarlama doğasından kaynaklanan bir durumdur. Bilindiği üzere hastalarımızın bir kısmında, hastalık belirtileri, tam iyileşme halinde gerçekleşse de, bazen yıllar sonra bazen de kısa bir zaman aralığında tekrarlayabilir. Bu durumda, tüm dünya ve ülkemizde yapılacak uygulamanın daha kısa zamanda etki göstereceği ile ilgili bir fikir birliği mevcuttur. Bu gibi tekrarlamaların diğer tedavi (ilaç, terapi ve EKT) yöntemlerinde de görülebileceğini unutmamakta gerekir.

16)TMU(TMS) uygulamasının, EKT (Elektro Konvulsiv Tedavi) den farkı var mıdır?
Bu uygulama, EKT tedavisinden birçok bakımdan ayrılmaktadır.
-EKT uygulamasında, çok düşük dozlarda, beyinin sağ ve sol bölgelerinden, elektrik akımı vererek, beynin tümden resetlenmesi olarak adlandırabileceğimiz bir durum yaşanmaktadır. 

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21