free html templatesMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin
SOSYAL FOBİ

uzman yetişkin psikolog- sosyal fobi

SOSYAL FOBİ

Sosyal fobi klinikte yoğun çalışılan bir anksiyete bozukluğudur. Genel yaygınlığına baktığımızda bir kişide yaşam boyu görülme oranı % 2-13 arasındadır. Türkiye’de üniversite öğrencileriyle yapılan bir araştırmada %24 oranında sosyal fobi bulgusuna rastlanmıştır.

Sosyal fobi erken ve geç ergenlik diye belirtilen (10-17) yaş arasında başlamaktadır. Sosyal fobi kadınlarda %10,3 ve erkeklerde %8,7 oranındadır.

Sosyal Fobinin Belirtileri
Kişinin korktuğu bir durumla karşılaşması esnasında bedensel olarak çeşitli duyumlar hissetmesi. Bunlar yüzde kızarma, ağız kuruluğu, terleme, nefes almada zorlanma, mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlık, ishal, kusma ve titreme. Bu duyumlar hissedildiği esnada kişinin zihninden geçen ‘’Başarısızım, beceriksizim, hata yapmamalıyım, kaygılı olduğumu diğerleri fark etmemeli, mükemmel ve kusursuz olmalıyım’’ gibi düşünceler kişinin o an hissettiği kaygıyı daha da tetikleyerek bu durumla baş etmesini zorlaştırmaktadır.

Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir ?
Sosyal fobi ve diğer kaygı ve anksiyete bozukluklarında kullanılan ve olumlu sonuçlar veren Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yöntemi sosyal fobide de sıklıkla kullanılan bir terapi ekolüdür. Kişiden kişiye değişen bir durum olması ile birlikte zaman zaman medikal tedaviyle de desteklendiğinde hızlı bir ilerleme olduğu görülmektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) sosyal fobide zihin ve düşünceleri yeniden yapılandıran BDT yönetimi kişinin sosyal ve bilişsel becerilerini arttırır. Seans dışı verilen ödevler ve çalışmalar sosyal fobi yaşayan kişinin bilişsel terapi çıktıları ile birlikte kaygı duyduğu asıl alanda kendini deneyerek düşüncelerini yeniden yapılandırmasına davranışsal olarak yardımcı olabilmektedir. 

Yetişkin ve Çift Aile Terapisti

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm. Klinik Psikolog Pınar Selin GÖZELER AKÇORA
 Yetişkin ve Çift Aile Terapisti

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21