free web makerSIK SORULANLAR

SIK SORULAN SORULAR / YETİŞKİNS1) TERAPİYE İHTİYACIM VAR MI?
C1) Birçok kişi, bir uzmana danışmak için kırılma noktasını bekler, durum içinden çıkamadığı zaman psikoloğa başvurur. Terapi tabiki kriz durumlarında yardımcı olacaktır fakat ne kadar erken yardım talebinde bulunursanız, sorunlarınızın çözümü o kadar hızlı ve kolay olur. Önceden fark etmediğiniz, ancak son zamanlarda kendinizde gözlemlediğiniz değişiklikler varsa, birşeyler yolunda gitmemeye başladıysa mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var demektir.

S2) TERAPİDE NE OLACAK?
C2) Terapi bir keşif sürecidir. Burada izlenecek yol belirlenirken, kişiye terapi süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarılır ve problem listesi belirlenir. Terapi sonunda hedeflenen noktalar, uygulanacak testler belirlenir. Başvuru şikayetine göre terapideki yöntemler uzman tarafından belirlenir. İlk görüşme oturumunda elde edilen bilgi ve aktarımlar kişiye detaylı olarak iletilir. Bu seansların süresi 45 dakika sürer, ancak bazı durumlarda zaman azaltılabilir ve uzatılabilir. Terapiler, bireysel terapi, ergen terapisi, çocuk terapisi, aile terapisi, çift terapisi, grup terapisi ve olarak gerçekleştirilebilir.

S3) TERAPİSTİME GÜVENEBİLİR MİYİM? TERAPİSTİM BENİMLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?
C3) Güven, zamanla kurulan bir bağdır. Terapide güven, terapi sürecinin temelini oluşturur. Gizlilik, terapideki en önemli etik kurallar arasında yer almaktadır. Toplumdaki önyargılar sebebi ile psikoloğa gitme konusunda ki genel endişeler dışında, acaba terapistime her şeyi anlatabilir miyim? Anlattıklarımı başkalarına anlatır mı? Benimle ilgili ne düşünür? .. gibi sorulara verilebilecek en net yanıt, tüm psikologlar öğrenim hayatları boyunca etik ilkeleri benimserler, terapi sürecinde herkes terapistine güvenebilir, her şeyi anlatabilir ve anlattıklarınızın başkalarına aktarılmayacağı konusunda içiniz rahat olabilir.

S4) İNSAN PROBLEMLERİNİ KENDİ Mİ ÇÖZMELİ?
C4) Ne yaparsanız yapın problemin önüne geçemiyor, bazı olumsuzlukların içinden çıkamıyorsanız sorunun daha derinlerde olabileceğini düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanız çok daha sağlıklı olacaktır. Üstelik zaman kaybetmeden probleme müdahale etmek bu süreci daha çabuk atlatmanızı sağlayacaktır.

S5) BU SORUNLAR GEÇER Mİ?
C5) Sorunların etkisini tümden ortadan kaldırabilmek ve çözüm üretebilmek için zamanın geçmesi kendi başına yeterli değildir. Problem, kişinin baş edemeyeceği büyüklükte olabilir ki; böyle bir durumlarda mutlaka profesyonel destek alarak çözüm yollarını öğrenmek ve deneyimlemek doğru olacaktır. Sorun, zamanla ilk etkisini yitirse de bilinçaltındaki etkisini incelemek her zaman fayda sağlayacaktır.

S6) BEN DEĞİŞEBİLİR MİYİM?
C6) Eğer bu soruyu kendinize sorabiliyorsanız problemin farkındasınız ve çözmeyi istiyorsunuz demektir. Sorunu çözmeyi istemek değişimin temelini oluşturur. Sonuçta kişi istemediği sürece değişim de mümkün olmayacaktır. Unutmamak gerekir ki, farkındalık varsa değişim var demektir.

S7) İYİ DE SORUN BENDE DEĞİL, ONDA..
C7) Kişi problemin kaynağının temel sebebinin karşısındakinin tavır ve tutumları olduğunu söyleyebilir. Çok önemli bir kısım, problemin kaynağının 'biz' çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünmez. Bu kısımda, öz eleştiri yapamayan taraf olmak bile, bir terapi gündemini oluşturabilir.

S8) TERAPİ NE KADAR SÜRER?
C8) Bu tamamen sizin terapinize getireceğiniz probleme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bir diğer süreci belirleyen unsur da süreci kabullenme, terapiye yanıt verme, verilen ev ödevleri süreci belirler.

S9) TERAPİYE GİTMEK SİCİLİMİ OLUMSUZ ETKİLER Mİ?
C9) Sicile işlenen herhangi bir durum söz konusu değildir. Terapide gizlilik ilkesi kapsamında korunmaktasınız.

S10) TERAPİDE KÖTÜ HİSLER SU YÜZÜNE ÇIKAR DAHA KÖTÜ OLURSAM..
C10) Olumsuz durumları bastırmak, inkar etmek, su yüzüne çıkmasına engel olmak, problemin sürekli orada mevcut haliyle hayatımıza eşlik etmesini sağlar. Oysa, terapideki asıl amaç ertelenen, korku ve kaygı yaratan, bahanelerle görmezden gelinen konuları bilinçaltından çıkarıp atmaktır. Kişi o zaman daha iyi hissedecek, problem çözme becerileri edinmiş olacaktır.

S11) TERAPİYE MUTLU OLMAK İÇİN Mİ GİDİLİR? BANA KİMSE YARDIMCI OLAMAZ GİBİ GELİYOR..
C11) Terapi mutluluk vaat etmez. Bazen derin konuların, üzeri örtülmüş konuların yeniden konuşulması kişiyi zorlayabilmektedir. Ama unutmamak gerekir ki, konuşulmayan her konu içimizdeki mutsuzluğun sebeplerini oluşturacaktır. Bu yol inişli çıkışlı ve engebeli bir yola benzer. Kişi bazen anlatıp rahatlar, mutlu olur. Bazen acıları anlatırken yeniden deneyimler, bazen karamsarlığa kapılır, bazen umut dolu olur. Bunların hepsi terapinin doğası gereği oldukça normaldir.

S12) TERAPİ ÇOK PAHALI..
C12) Terapi kişinin geleceğine yaptığı en değerli yatırımdır. Bu ücreti ödemek, danışanın sorumluluk almasını aşılarken, yaşam kalitesini arttıran her tecrübenin de bir kazanç olduğunu belirtmekte fayda var.

S13) TERAPİSTİM BENİM HAYAT GÖRÜŞLERİMİ VE TERCİHLERİMİ OLUMSUZ YARGILAR MI?
C13) Etik ve güvenli terapi ortamı denildiği zaman terapistinizin sizi yargılamadan, eleştirmeden dinlemesi, hayat tercihlerinizi sorgulamak yerine size nasıl yardımcı olacağına odaklanmasını da kapsar. Psikoloğunuzun siz konuşurken sorunun neden kaynaklandığına, ne anlatmak istediğinize, problem çözümünüze odaklandığından emin olabilirsiniz.

Uzm. Kl. Psk. Aslıhan BEREKETOĞLU

Lütfen...

Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda lütfen uzman bir doktorla görüşünüz.

Hasta Hakları

Eşitlik, güvenlik, bilgilendirme, reddetme ve bilgi isteme hakkı vardır.

Kurum Hakkında

Yetişkin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hizmet vermek amacı ile açılmıştır.

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61