MobiriseSIK SORULANLAR

SIK SORULAN SORULAR / YETİŞKİN

Psikolojik yardım nedir?

- Psikolog odası sadece iç dökme ve rahatlama hizmeti vermez. Hayatınızda önemli değişimler, kararlar, seçimler ve gelişmelere yol açabilecek etkiler yaratabilir. 

- “Sadece konuşarak ne değişecek? ”. Evet sadece konuşarak hayatınızda önemli değişimler yaratabilirsiniz. Yeni yollar, farkındalıklar, seçenekler geliştirebilirsiniz.  

- “Benim sorunumu bir başkası nasıl çözer? “ Bir başkası sizin özel hayatınızdaki sorunları çözemez. Sizin çözmenize bir anlamda yoldaşlik yapar. Yolu açar, engelleri görmenize yardımcı olur, size uygun yolu bulup yürümenizi sağlar.  

- Psikolojik çalışmalar belli bir sıklıkla ve süre ile devam etmeyi gerektirir. Uzmanın önerdiği süre ve sıklıkla gelmeniz, sorunu çözmenize ya da değişmeyecek yönleri kabul edip hayatınıza yön vermenize olanak sağlayacaktır.  

- Psikolog odası ilişkilerde suçlu ya da haklı olanın tespit edilebileceği bir yer değildir. İlişkinizde kendi davranışlarınızı, zorluklarınızı ve hislerinizi anlamak sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır. Bu durumda psikoloğa giden taraf kazançlıdır.   

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR

HAYATIN EN ZOR DÖNEMECİ ERGENLİK:

Çocuklukla yetişkinlik arasında kısmen belirsiz olan bu dönem, çoğu ergen için zorlu ve hareketli bir süreçtir. Ergende fiziksel, hormonel, sosyal vb. önemli değişimler olması doğaldır. Fakat çocuğunuzda ciddi anlamda sosyal çekilme, içe kapanma, kendine ve çevresine zarar verme veya uyumsuzluk içeren tuhaf davranışlar gözlemliyorsanız, mutlaka bir psikiyatrist yada psikolojik yardım alın. Çünkü ergenlik ve ilk gençlik süreci psikiyatrik sorunların kendini gösterdiği önemli bir süreçtir. Dikkatli olmak ve değişiklikleri iyi takip etmek gerekebilir.

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR

AĞRILAR VE PSİKOLOJİ

Ruh-beden bir bütündür. Birbirlerini etkiler. Bazen fiziksel sorunlar ruh halimizi değiştirebilir. Bazen de ruhsal sorunlar bedensel değişimler yaratabilir. Bu yüzden vücudumuzdaki her ağrı ve bedensel şikayet, organik-bedensel bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Bazı bedensel şikayetler-ağrılar psikolojik bir sıkıntının göstergesi olabilir. Bazen bir kaygı bozukluğunun bir belirtisi, bazen depresyonun belirtisi, bazen de artmış stres durumunun bir göstergesi olabilir. Bazı kişilik yapılarının da ruhsal kaynaklı bedensel şikayetler yaşamaya daha yatkın olduğu da tespit edilmiştir. Nefes alma zorlukları, kronikleşmiş-tekrarlayan ağrılar, gastrit-ülser-kabızlık-ishal gibi mide bağırsak şikayetleri en belirgin ruhsal kaynaklı bedensel şikayetlerdendir. Organik bir bulgu saptanamayan bu tür rahatsızlıklarınızda psikiyatri ve psikolojik yardım almaktan kaçınmayın. 

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR

Lütfen...

Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda lütfen uzman bir doktorla görüşünüz.

Hasta Hakları

Eşitlik, güvenlik, bilgilendirme, reddetme ve bilgi isteme hakkı vardır.

Kurum Hakkında

Yetişkin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hizmet vermek amacı ile açılmıştır.

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21