free css templatesSIK SORULANLAR

SIK SORULAN SORULAR / ÇOCUK

Okula Başlama ve Ağlayarak Tutturmak
İki-üç yaş dönemi öfke nöbetlerinin ve ağlayarak tutturmaların en çok görüldüğü dönemdir. Bu dönemde çocuğa sınır koymak, çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlar. Sınır koyarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, kuralların çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmasıdır. Diğeri ise, beklentilerin açık ve net olmasıdır. Kendisinden ne beklendiğini bilmeyen bir çocuk, sınır ve kurallara uymakta güçlük çekecektir. En önemlisi, sınırlar ancak çocuğa bakım veren, onu duygusal olarak besleyen bir çevre içinde öğrenilebilir.

Okula gitme yaşına gelen çocukların bir kısmında görülen okul korkusunun altında ayrılık kaygısı yatabilir. Kaygı ebeveynden çocuğa geçer, çocuğunuzun okula rahatça gidebilmesi için önce sizin rahat olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun kaygılarını anlayın ve onun duygularını kabul edin. Bunun bir ayrılık olmadığını, sadece onun gelişimine katkıda bulunacak bir eğitim süreci olduğunu çocuğunuza anlatın. Çocuğunuzun okula gitmek istemediği günlerde geri adım atmayın ve onu okula gitmeye ikna edin.

Uzm. Klinik Psikolog Aysel DEMİR


Aileye Yeni Bireyin Katılması
Eğer bir çocuk kardeşinin olmasını istiyorsa, bu onun kıskançlık duygusunu taşımayacağı anlamına gelmez. Çocuğa, aileye yeni bir bebeğin katılıp katılmayacağının kararını verdirmek, çocuk istiyor diye bir birey dünyaya getirmek, çocuğa çok ağır yük ve sorumluluk yüklemek demektir. Ailelerin demokratik ebeveyn olma çabasıyla sergiledikleri bu yaklaşım oldukça yanlıştır. Aileye yeni bir bireyin katılması kararını çocuk değil, anne babalar almalıdır.

Uzm.Klinik Psikolog Aysel DEMİR

Çocuklarda Öfke
Ergenler, kendilerini ifade etme gerekliliği karşısında en çok önem kişilere karşı zaman zaman saldırıya geçerler ve yoğun öfke duyguları yaşarlar. Bu öfke anlarında çocuğu tamamen yalnız bırakıp, kendisini sakinleştirmesini beklemek, çocuk tarafından terkedilmişlik duygusu olarak yaşanır. Bu yalnız bırakılma hissi, çocuğun öfkesini daha da arttırmasını sağlar. Böyle durumlarda çocuğun yanında kalmak, onun en öfkeli ve saldırgan halinde bile onunla olduğunuzu göstermek çocuğunuzun sizinle olan bağını sağlamlaştıracaktır.

Uzm.Klinik Psikolog Aysel DEMİR

Lütfen...

Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda lütfen uzman bir doktorla görüşünüz.

Hasta Hakları

Eşitlik, güvenlik, bilgilendirme, reddetme ve bilgi isteme hakkı vardır.

Kurum Hakkında

Yetişkin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hizmet vermek amacı ile açılmıştır.

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21