free website design templatesSIK SORULANLAR

SIK SORULAN SORULAR / ÇOCUK

Çocuklarda Kaygı Nedir?
Yetişkinler gibi çocuklarda zaman zaman kendilerini kaygılı hissetmektedirler. Çocukların kaygı duyduğu şeyler yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir ya da kaygılı oldukları alanlar farklı olabilir. Örneğin küçük çocuklarda ayrılma kaygısı sık görülmektedir. Ayrılma kaygısını çocuk ebeveynlerinden ayrıldıklarında aşırı ağlama ya da öfke nöbeti şeklinde gösterebilir.
Eğer çocuğun yaşadığı kaygı onun günlük hayatını etkiliyorsa profesyonel bir müdahale gerekmektedir. Yaşanan yoğun kaygı tedavi edilmezse çocuğun özgüvenine, ruh sağlığına ciddi zarar verebilir ve içine kapanmasına sebep olabilir.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Yalan Söyleme
Çocuklarda gerçekdışı söylemlere oldukça sık rastlanır. Bu yüzden bu tür söylemlere hemen yalan etiketini yapıştırmamak önemlidir. Çocuklarda doğru ve yanlışı ayırt etmek zaman içinde gerçekleşir. 3-4 yaşlarında söylenen yalanlar sözde yalanlar olarak kabul edilir. Bu tür yalanlar çocuğun hayal gücünün ürünü olabilir. Bazen de çocuk olaylara ve kişilere gerçekdışı özellikler katarak anlatabilir.Bu tür uydurmalarla yedi yaş öncesi çocuklarda oldukça sık karşılaşılır.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Okula Başlama ve Ağlayarak Tutturmak
İki-üç yaş dönemi öfke nöbetlerinin ve ağlayarak tutturmaların en çok görüldüğü dönemdir. Bu dönemde çocuğa sınır koymak, çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlar. Sınır koyarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, kuralların çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmasıdır. Diğeri ise, beklentilerin açık ve net olmasıdır. Kendisinden ne beklendiğini bilmeyen bir çocuk, sınır ve kurallara uymakta güçlük çekecektir. En önemlisi, sınırlar ancak çocuğa bakım veren, onu duygusal olarak besleyen bir çevre içinde öğrenilebilir.

Okula gitme yaşına gelen çocukların bir kısmında görülen okul korkusunun altında ayrılık kaygısı yatabilir. Kaygı ebeveynden çocuğa geçer, çocuğunuzun okula rahatça gidebilmesi için önce sizin rahat olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun kaygılarını anlayın ve onun duygularını kabul edin. Bunun bir ayrılık olmadığını, sadece onun gelişimine katkıda bulunacak bir eğitim süreci olduğunu çocuğunuza anlatın. Çocuğunuzun okula gitmek istemediği günlerde geri adım atmayın ve onu okula gitmeye ikna edin.

Uzm. Klinik Psikolog Aysel DEMİR


Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?
Normal şartlarda çocukların dört yaşına kadar tuvalet alışkanlıklarını kazanması beklenir. Çocuğun kas kontrolünü sağlaması, günde en az iki saat kuru kalabilmesi, tuvaletinin olduğunu fark edebilmesi ve bunu dile getirebilmesi tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun kazanmış olması gereken beceriler arasında sayılmaktadır. Ancak çocukların gelişimi farklılık gösterebileceğinden ne zaman başlanacağı ya da ne kadar süreceğini konusunda katı bir sınır yoktur. Çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu sürece hazır olduğunu hissetmeden ebeveynlerin tuvalet eğitimine başlamaması çok önemlidir.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Çocuklarda Kıskançlık
Kıskançlık hayatın her döneminde yaşandığı gibi çocukluk döneminde de sıkça rastlanan bir duygudur ve beklediğinden daha az ilgi ve sevgi gördüğünü hisseden çocuğun verdiği doğal bir yanıttır.Çocukluk döneminde kardeş kıskaçlığına sıkça rastlanmaktadır. Bu duyguyu yaşayan çocuk saldırgan davranabilir ya da içine kapanabilir, alt ıslatma, tırnak yeme gibi davranışlar ortaya çıkarabilir. Anne ve babanın kardeş dünyaya gelmeden çocuklarını bu konuda hazırlamaları çok önemlidir çünkü çocuklar yeni gelen kardeşle birlikte hayatının nasıl değişeceğini anlayacak olgunluğa ve deneyime sahip değillerdir.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Çocuklarda Korku
Korkulara çocukluk yıllarında sıkça rastlanır ve yaş dönemlerine göre korkular farklılık gösterir. Cinsiyet, zeka, sosyal ilişkiler, kişilik yapısı, fizyolojik koşullar gibi faktörlerin çocuğun korkularına etkisi bulunmaktadır. Aşırı olmadığı takdirde çocukluk döneminde yaşanan korkular normal kabul edilir. Ancak çocuğun çabasına rağmen korkusunda azalma olmaması ve rahatlayamaması, kalıcı hale gelmesi, sürekli korktuğu şeyi gündeminde tutması ve yaşantısını engellemesi, ve yaş düzeyi ile uyuşmayan korkulara sahip olması çocuğun bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Aileye Yeni Bireyin Katılması
Eğer bir çocuk kardeşinin olmasını istiyorsa, bu onun kıskançlık duygusunu taşımayacağı anlamına gelmez. Çocuğa, aileye yeni bir bebeğin katılıp katılmayacağının kararını verdirmek, çocuk istiyor diye bir birey dünyaya getirmek, çocuğa çok ağır yük ve sorumluluk yüklemek demektir. Ailelerin demokratik ebeveyn olma çabasıyla sergiledikleri bu yaklaşım oldukça yanlıştır. Aileye yeni bir bireyin katılması kararını çocuk değil, anne babalar almalıdır.

Uzm.Klinik Psikolog Aysel DEMİR

Çocuklarda Öfke
Ergenler, kendilerini ifade etme gerekliliği karşısında en çok önem kişilere karşı zaman zaman saldırıya geçerler ve yoğun öfke duyguları yaşarlar. Bu öfke anlarında çocuğu tamamen yalnız bırakıp, kendisini sakinleştirmesini beklemek, çocuk tarafından terkedilmişlik duygusu olarak yaşanır. Bu yalnız bırakılma hissi, çocuğun öfkesini daha da arttırmasını sağlar. Böyle durumlarda çocuğun yanında kalmak, onun en öfkeli ve saldırgan halinde bile onunla olduğunuzu göstermek çocuğunuzun sizinle olan bağını sağlamlaştıracaktır.

Uzm.Klinik Psikolog Aysel DEMİR

Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Olmalıdır ?
Çocuğunuz öfkesini ortaya koyduğu zaman sizin de onunla birlikte yükselmemeniz önemlidir çünkü çocuklar kontrolden çıktıkları zaman karşılarında kontrolünü kaybetmeyen ebeveynlerini görmeye ihtiyaçları vardır.Çocuğunuz sakinleştikten sonra yaşanan olay ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için ona uygun ortam yaratın. Öfkesini daha sağlıklı bir biçimde nasıl ortaya koyabileceği üzerine birlikte konuşun ve çözüm yolları arayın. Ayrıca, anne ve baba olarak sizin de öfkenizi nasıl ortaya koyduğunuz çok önemlidir. Bu konuda çocuğunuza rol model olmaya özen gösterin çünkü çocuklar anne ve babalarından gördükleri davranışları sergilemeye daha yatkındırlar.

Uzm.Klinik Psikolog Pınar ÇELİK

Lütfen...

Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda lütfen uzman bir doktorla görüşünüz.

Hasta Hakları

Eşitlik, güvenlik, bilgilendirme, reddetme ve bilgi isteme hakkı vardır.

Kurum Hakkında

Yetişkin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hizmet vermek amacı ile açılmıştır.

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21