free css templatesMAKALELER

Psikiyatri/ Çocuk ve Genç
Sınav Kaygısı ve Hipnoz

sınav kaygısı ve hipnoz

Sınav Kaygısı ve Hipnoz

Hipnoz eğitimde de kullanılıyor. "Bilgisiz insan sınavda başarılı olamaz." ilkesi doğrultusunda.. Öncelikle sınav öncesi bilgi birikiminin arttırılması amacıyla yapılıyor. Sonra bilgi birikiminin sınavlara yansıtılması gerekir.

Bazı öğrenciler bilgi birikimine sahip olsalar da sınavda başarıyı yakalayamıyorlar. Elleri ayakları boşanıyor, hiç bir şeyi hatırlamıyorlar, sınavın ne zaman bittiğini bile fark etmiyorlar. Bu sorun daha da büyüyebiliyor. Sınav sırasında kendinden geçme, bayılma bile olabiliyor. Bulantı, kusma, çarpıntı, nefes alamama gibi şikayetler olabiliyor. Heyecandan bağırsaklarda hızlanma, gaz, geğirme, büyük ve küçük abdestinin gelmesi sıkıntıları olabiliyor. Bu durum hem kendini hem de diğer öğrencileri rahatsız edebiliyor.

Hipnoz' da önce bilgi birikimini artırmak için telkin veriliyor. Sorumluluk duygusunu vermek, geleceği için çalışması gerektiği fikrini işlemek için telkinlere devam ediliyor. Derste dikkat ve konsantrasyon arttırmak için oto hipnoz (kendi kendini hipnoz yapma) öğretiliyor. Derste sadece elini kapatıp derin nefes aldığında dersin başından sonuna kadar dersi severek dinliyor ve beynine yerleştiriyor. Sevmediği dersleri ve öğretmenleri sevmesi telkin ediliyor.

Aldığı bu bilgi ve birikimleri, strese girmeden sanki sınavda değilmiş gibi çevreye, diğer insanlara ve olaylara bakmadan kullanabileceği telkini veriliyor. Oto hipnozla bunu uyguluyor.
Sonuçta insan kapasitesi ölçüsünde bilgisini verimli kullanır. Bilgisiz insan ne kullanabilir ki ?
(Hipnoz Pratiği, 2008)

Yetişkin Psikiyatri

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Dr. Recep DEMİRER 
Yetişkin Psikiyatri

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21