make your own websiteMAKALELER

Psikolog/ Çocuk ve Ergen
Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar

okula gitmek istemeyen çocuklar

Okul Fobisi Nedir? 

Genellikle okul korkusu (fobisi) çocuklarda 5-8 yaşları arasında başlayan okula gitmek istememe halidir ve 11-14 yaşları arasında tekrar rastlanabilir. Okul fobisi olan çocuklar okula gitmeden başlayan karın ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetleri öne sürerler ve okula gittiklerinde bu daha da şiddetlenebilir. Ebeveynler tarafından bu ağrılar yalnızca mazeret olarak görülse de strese ve kaygıya bağlı olarak ortaya çıkar.

Çocuğun okuldan korkmasının sebebi tespit edilip çözülmedikçe ağrıların şiddeti gittikçe artar. Bu durum, hırçınlıklara okulda huzursuzluk çıkartmalarına ve ders başarısında düşüşe neden olur. Okul fobisi olan çocuklar evde daha sakindir, ev ödevlerini dahi yapmakta diretmezler.

Okul fobisini yenmede öğretmen ve aile arasında işbirliği nasıl kurulmalı?
Öncelikle her çocuğun okul korkusunun nedeni farklı olabilir. Bu sebeple okulda çocuğu neyin rahatsız ettiği, aile ve okul tarafından tespit edilmeli. Bu aşamada öğretmenler ve ebeveynler arasında sağlıklı bir iş birliği gerekir. Çocuğunuzun okula uyumlu olabilmesi için sizin de okuldaki öğretmenlerle iletişim ve uyum halinde olmanız gerekir. Ne öğretmen aileye ne de aile öğretmene çocuğu şikayet etmemelidir. Ev kuralları okulda devam edecek şekilde çocuğa aktarılmalıdır.

Okula yeni başlayan çocukları adapte etmek için neler yapılmalı?
Çocukların ilkokulda olası adaptasyon problemi çekmemesi adına kreş veya anaokulundan itibaren psikolojik olarak aile tarafından okula hazırlanması önemli bir noktadır. Örneğin, geçeceği okul önceden ziyaret edilebilir, içi gezilebilir. Okula gitmekte yaşanan genel ve ilk sıkıntı ayrılık endişesidir. Bu korku her çocukta vardır fakat ileri giderse çocuğun psikolojik, fizyolojik ve sosyal fonksiyonlarını etkileyebilir. Eğer çocuğunuz başta rahatlıkla ayrılık endişesini üzerinden attıysa ve adaptasyonu gerçekleştikten sonra okul korkusu ortaya çıktıysa farklı nedenler söz konusu olabilir.

Okul Fobisinin Olası Nedenleri
- Ayrılık Endişesi
- Arkadaşları tarafından gördüğü zorbalık (dışlanma, dalga geçilme…)
- Öğretmeni tarafından gördüğü olumsuz tavır veya sert davranış
- Annenin endişesinin çocuk üzerinde yarattığı baskı ve endişe
- Başarısız olma korkusu
- Sınıf içinde kendini gösterme endişesi

Okul fobisi ve Okuldan kaçma arasındaki fark nedir?
Okul fobisi olan çocuklar velinin bilgisi dahilinde okula gitmezler ve evde zaman geçirirler. Okul başarıları orta düzeydedir. Fakat okuldan kaçan çocukların okul başarıları düşüktür ve onları endişeye sürükleyen durum evde de devam ediyor olabilir. Bu sebeple kaçtıklarında evde değil velinin bilgisi olmadan dışarıda vakit geçirirler. Ebeveynler durumu tespit etmekte güçlük çekmeleri ve müdahale etmekte zorluk yaşamaları halinde bir uzmandan yardım almalıdırlar.

Çocuk Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Tuğçe Uçar
 Çocuk Psikoloğu

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21