html website templatesMAKALELER

Psikolog/ Çocuk ve Ergen
Yaz Tatilinden Sonra Okul Adaptasyonu

okula adaptasyon süreci

Yaz tatilinden sonra okula adaptasyon nasıl sağlanır?

3 aylık yaz tatilinin sonuna gelindiğinde çocukları ve aileleri bir telaş kaplar. Tatil dönüşü okula dönecek çocukların adaptasyon problemi çekmemesi adına en çok sorulan soruları sizler için derledim.

Tatil sonrası çocuğum sabahları erken kalkmakta zorluk çekiyor ne yapmalıyım?
Okul açılmadan en az 1 hafta önce uyku saati okul döneminde nasılsa o şekilde uygulanmaya başlanmalıdır. Çocuklar için olduğu kadar aileler içinde farklı bir rutin onları beklediği için bu uyku saatindeki değişikliği ebeveynler tarafından da rol model olmak amacıyla uygulanmalıdır.

Erken yatmayı nasıl başlatabiliriz?
Erken saatte uyumayı sağlamak ancak sabah erken kalkmak ile başlar. Okullar açılmadan en az 1 hafta önce gece geç saatte yatmış bile olsa çocuğunuzu bir sabah okul döneminde kalkması gereken saatte kaldırın. Tüm gün uzun saatler uyumasına müsaade etmeyip onunla oyunlar oynayıp açık hava aktiviteleri gerçekleştirin. Böylece erken kalktığı için ve tüm gün kaliteli zaman geçirdiği için uykusu daha erken bir saatte gelecektir. Erken yattığı için de ertesi sabah erken saatte kalkacaktır.

1 hafta önce uygulanması gereken uyku rutinini okul açılmadan yapamadıysak ne olur?
Bu rutini okullar açılmadan önce yapamadıysanız endişe etmeyin sadece çocuğunuz düzene alışana kadar ısrarcı olmayın. En az 3 gün çocuğunuzun biyolojik saatinin düzene girmesine müsaade edin ve okula gitmek istemese dahi okula gönderin.

Tablet veya bilgisayar kullanımını okular açılınca nasıl azaltabiliriz?
Tatile girildiğinde sınırsız tablet ve bilgisayar kullanımına müsaade edip okul açıldığında yasak koyarak elinden almak çocuğun derslere ısınmasından ziyade soğumasına ve derslerini yapmayarak sizi cezalandırmasına neden olabilir. Tatil de olsa okul dönemi de olsa kısıtlı kullanımlara müsaade ederek karşılıklı anlaşmayla bilgisayar veya tablet kullanımına yaş göz önünde bulundurularak izin verilmelidir.

Okul değişikliği gerçekleşen çocuklar için ne yapmalıyız?
Çevre değişikliği çocuklarda strese neden olabilir ve okula gitmekte zorluk yaşayabilirler. Eğer ilk defa okula başlayacaksa ya da okul değişikliği yapılacaksa okullar açılmadan önce gideceği okula ziyaret gerçekleştirilmeli. Eğer mümkünse öğretmeniyle önceden tanışmalı veya okul idaresinden kaynaştırma programı talep edilmelidir. Böylece gideceği okula, öğretmenine ve arkadaşlarına önceden ısınır heyecanla okulun açılacağı günü bekler. 

Çocuk Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Tuğçe Uçar
 Çocuk Psikoloğu

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21