free html templatesMAKALELER

Psikolog/ Çocuk
Okul Öncesi Döneminde Çocuklarda Uyku

Okul Öncesi Döneminde Çocuklarda Uyku

Okul Öncesi Döneminde Çocuklarda Uyku

Uyku, beyin işlevi ve psikoloji ile ilgili yaşamsal bir durumdur. Anne-baba olarak çocuklar konusunda en çok sıkıntı yaşanılan konulardan biri çocukların uyku süreçleridir. Düzenli bir uyku süreci hem ebeveyn hem de çocuk açısından oldukça önemli ve gereklidir. Uyku alışkanlığı hem çocuğun zihinsel hem de fiziksel gelişiminde büyük rol oynar. Özellikle gece uykusunda büyüme hormonunun daha fazla salgılanıyor olması, sürecin önemini kanıtlar niteliğindedir.
Uyku alışkanlığı, 0-6 yaş içerisinde kazanılan bir özelliktir. Bu alışkanlığın sağlıklı ve kalıcı olabilmesi için, adım adım gidilmeli ve çocuğun özellikleri dikkate alınmalıdır.
Okul öncesi gelişim dönemlerinde olan çocuklarda en sık rastlanan problemlerden biri uyku olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde çocukların bir kısmı ebeveyn eşliğinde zamanını evde geçirirken, bir kısmı ise anaokuluna başlayarak sosyalleşme sürecine adım attıkları görülmektedir. Anaokuluna giden çocukların çoğunda uyku, yeme gibi bir çok olgunun düzene girdiğini unutmamak gerekir. Bu dönemde çocuklar için uyku süresi 9-10 saat arasında değişmektedir.

Okul Öncesi Dönemindeki Çocuklarda Uyku Problemlerinde Sıkça Rastlanan Sorunlar
• Çocuğun gece yatağından kalkıp anne-babasının yanına gitmesi
• Çocuğun sürekli anne-babayla birlikte uyuması
• Bazen çocuk gece korktuğu için anne-babasının yanına gitmek ister.
• Bazı durumlarda çocuk üşüdüğü ya da korktuğu için anne-baba yanında yatırmak ister.
• Geç yatma
• Televizyon karşısında uyuyakalma
• Anne-baba yanında uyuyakaldığı için yanında uyumaya devam eder.
• Gece ağlayarak uyanma, gece kabusları ve bu nedenle anne-babayı sıklıkla uyandırma

Öneriler
• Öncelikle çocuklarınız sizin hiç düşünmediğiniz hayali şeylerden korkabileceğini unutmamanız gerekir. Filmde ya da masalda geçen bir kahraman sizin için herhangi bir önem taşımazken onun uyumasını engelleyebilecek kadar korkutucu olabilir.Çocuğunuzun korkularıyla alay etmeden somut ve net açıklamalar yapınız.
• Çocukların geç yatmasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız; uykudan önce yapılacak rutin davranışlar oluşturunuz. Bununla ilgili bu ay içerisinde çocuklara uykuya giderken yapılacak rutin davranışları işledik. Bunlar; Sütünü içme, Tuvalete gitme, Dişlerini fırçalama, Pijamalarını giyme, Anneye-babaya iyi geceler dileme, Kendi odasında ve kendi yatağında yatma, Sabah kendi yatağında uyanma, Yatağını düzeltme.
• Çocuğunuz gece yanınıza gelirse onu tekrar odasına götürmeniz tutarlı ve kararlı bir davranış olacaktır. Hem ilk uykuya dalışta hem de tekrar odasına götürdüğünüzde ona uyuyana kadar yanında kalacağınızı; uyuduktan sonra kendi yatağınıza gideceğinizi söylemeniz gerekir. Çocuğunuza ben hep buradayım diyerek avutmayınız.
• Çocuklar için oyunun ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Çocuğunuz oyunun en heyecanlı yerindeyken onu direkt alıp uykuya götürmeniz çocuğunuzun sizinle inatlaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuza oyunu bitirmesi için zaman tanıyınız.
• Odasında tek başına uykuya dalamayan çocuklar için süreç kademeli olarak ilerletilerek sonuca varılabilir. İlk zamanlarda anne çocuğun yanında oturarak uykuya dalması beklenebilir, sonrasında daha uzak mesafe sonrasında kapının yanı ve çocuğun hazır olduğunu düşündüğünüz süreçte ise çocuk artık yalnız uyumaya başlamalıdır. Bu süreçte yavaş yavaş ve çocuğun vereceği tepkiler gözlemlenerek yol alınmalıdır.
• Çocuklar için uyku eğitimine başlandığı süreçte anne ve babanın, çocuğa karşı tutarlı olmaları faydalı olacaktır. Bu süreçte uyku saatleri belirlenerek bu saatlerin dışına çıkılmamalıdır. Sabah belirlenen saatte çocuk uyanmıyorsa, gün içerisindeki düzeninin bozulmaması için, çocuk o saatte uyandırılmalıdır.
• Çocuğun uyku düzeninin çocuğun gelişimine katkı sağlamasının yanında aile bireylerinin huzuru içinde önemlidir. Evde yaşanacak huzursuzluk çocuğu etkileyecek ve bu döngü şeklinde devam edecektir.

Düzenli bir uyku insan sağlığı için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu durum çocuğunuz için daha büyük vazgeçilmezlik taşır. Unutulmaması gereken en önemli şey; sürekli sizinle uyuyan bir çocuğun bireyselleşme, bağımsızlığını kazanma yolunda başarılı olamayacağıdır. Çocuğuma kıyamıyorum inanışıyla gerçekleştirdiğiniz bir çok davranışın ilerleyen zamanlarda ona ne denli zararlar verebileceğinizi hatırlamanız gerekmektedir.

Çocuk Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Kl. Psk. Özlem KAYAN
 Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61