portfolio web templatesMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin

uzman yetişkin psikolog okb tedavisi

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİDE
OKB TEDAVİSİ

OKB'nin nasıl bir rahatsızlık olduğu ve hangi belirtilerin görülebileceğini bir başka yazımda detaylı olarak işlemiştim. Bu yüzden bu yazıda sadece obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde yaşanılan zorluklardan ve bilişsel davranışçı terapi yönteminden bahsedeceğim. 20 yıllık meslek hayatım boyunca çok sayıda OKB vakasıyla çalıştım. Bir çok hasta çevresindeki kişilerce anlaşılamadığını düşünüyor. Yaşadığı şeyi kendisinin yarattığı ve bundan kurtulması gerektiğini duymaktan, "öyle düşünme", " bu şekilde davranma" gibi söylemlerden bıkmış. Konuştukları bazı kişilerden "üzerine git" önerisini almışlar ve bunun gerekli olduğunun farkındalar ancak nasıl yapabileceklerini bilemiyorlar. Çünkü bunu denedikleri zaman yaşadıkları sıkıntıyla başetmek neredeyse imkansız. Bu nedenle bir çoğu bu rahatsızlığı aşabileceğine ve iyileşebileceğine inanmıyor. Takıntıların yoğun sıkıntısı ve tekrarlayan davranışların kalitesizleştirdiği hayatlarında sıkışıp kalıyorlar. Takıntıları aşmak ve davranışları engellemek de mümkün olamıyor.

Bilişsel davranışçı terapi ( BDT ) OKB vakalarında mantıksal örgüyü oluşturmayı ve kullanmayı, sıkıntıyla mücadele edilebilecek teknikleri öğretmeyi ve davranışı engelleme yönünde adımları atmayı hedefler. Bu aşamalar hastanın sahip olduğu obsesif düşüncelere, kompulsif davranışlara, yaşadığı sıkıntının şiddetine ve düşünce yapısına göre oluşturulur ve düzenlenir. Tedavinin temelinde hastalığı sistematik bir düzene oturtmak ve duyarsızlaştırma basamaklarını titizlikle belirlemek esastır. Düşüncelerini nasıl yöneteceğini ve sıkıntıyla nasıl mücadele edeceğini öğrenmeye başlayan kişi, aşama aşama kompulsif davranışlara müdahale etmeye başlar. Tedavi süreci ilerledikçe sıkıntı azalır, kompulsif davranışlar yok olmaya başlar ve kişi rahatlar.

Tedavi sürecinde önemli olan şey terapist ve hastanın işbirliği içinde çalışması ve seansların düzenli bir şekilde tedavi sonlandırılana kadar devam etmesidir. Bazen hasta rahatlamaya başlayınca geri kalanını kendisinin halledebileceğini düşünerek terapi seanslarını aksatır ama aynı titizlikle devam edemediği veya karşısına çıkan olumsuz bir durumda doğru adımı atamadığı için semptomlar genellikle geri gelir. Bu durumun yaşanmaması için kişinin seanslara düzenli devam etmesi ve üzerine düşen egzersiz ve ödevleri yapması gerekir. Sağlıklı bir tedavi sürecinde OKB semptomları ortadan kalkar ve yeniden oluşmasını engelleyebilecek bir çok yöntem de öğrenilmiş olur.

Unutulmamalıdır ki OKB, tedavisi olmayan ve kişinin yaşam boyu mahkum olması gereken bir rahatsızlık değildir. Kişinin ihtiyacı olan doğru tedavi basamaklarının oluşturulması ve düzenli tedavi bu sıkıntıyı tamamen ortadan kaldırabilir.

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Psikolog Semra EKİNCİ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61