MAKALELER

Psikolog / Çocuk
Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

OKB, kişinin sürekli tekrar eden düşüncelere (obsesyon) sahip olması ve bu düşüncelerin sebep olduğu rahatsızlık hissini ortadan kaldırmak amacıyla tekrar eden davranışlarda (kompulsiyon) bulunmasıyla ortaya çıkan bir bozukluktur. Kişinin obsesyon ve kompulsiyonlarının fazla vakit alması ve hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemesi OKB tanısı alması için önemli noktalardır.

Sıklıkla görülen türleri; kontrol etme ve şüphe, bulaşma korkusu, biriktirme, uygunsuz düşüncelere sahip olma(dini, cinsel ve agresif), simetri ihtiyacıdır. OKB tanısı alan kişi, bu türlerin bir ya da daha fazlasına sahip olabilir.

OKB DöngüsüOKB döngüsünde, kişinin aklına rahatsız edici bir düşünce(obsesyon) gelir. Kişi rahatlamak için bir davranışta(kompulsiyon) bulunur. Davranışı gerçekleştirdikten sonra anlık olarak rahatlar. Fakat bu uzun vadede bir rahatlama sağlamaz. Aksine kompulsiyon dediğimiz rahatlama davranışı, problemi pekiştirici bir nitelik taşımaktadır. Kompulsiyonlar kapıyı kontrol etme, el yıkama, tahtaya vurma gibi davranışlar olarak görülebileceği gibi, içinden 3’e kadar sayma, tövbe etme şeklinde de görülebilir.

Obsesif Kompulsif bozukluğu olan kişiler genellikle kendilerini çok fazla sorumlu görme, düşüncelerini kontrol etme, riskleri büyütme, garantiye alma ve düşünceleri gerçekmiş gibi görme eğilimindedirler.

OKB kişinin çokça vaktini alan ve hayat kalitesini bozan bir problemdir. Kendinizde bu tür bir problemin olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana başvurmak kendiniz için atacağınız önemli bir adım olacaktır. OKB tedavisi mümkün olan bir problemdir. Özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi OKB konusunda oldukça etkili yaklaşımlardan biridir. Genel olarak OKB tedavisinde psikoterapiye ek olarak ilaç kullanımı da önerilmektedir. Fakat bu kararı süreci yürüten uzman ile birlikte almanız elbette ki daha doğru olacaktır. Unutmayın; psikoterapi sürecine başlayarak, kararlılıkla sürece devam ederek ve en önemlisi değişim için sorumluluk alarak bu problemin üstesinden gelmeniz mümkün.

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm. Klinik Psikolog Melisa AKTÜRK ASAR
 Çocuk ve Genç Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61