free bootstrap templateMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin

uzman yetişkin psikolog narsist karakterle iletişim

NARSİST KARAKTERLERLE NASIL İLETİŞİM KURULUR VE NASIL DAVRANILIR ?

Narsist bir karakterle yolunuz kesiştiyse hayatınızdaki en zor iletişim deneyimlerinden biriyle karşı karşıyasınız demektir. Büyüklük duyguları içinde, empatiden yoksun, başkalarını anlayamayan, kendisine yönelik değerlendirmeler ve eleştiriler konusunda aşırı hassas narsist karakter iletişim becerilerinizi de sabrınızı da bayağı zorlayacak bir uğraş olacaktır.

Karşılarındakini kullanmaya ve menfaatlerine göre davranmaya eğilimli olan narsist kişilerle yakın temas ilişki içindeyseniz öncelikle ne istediğinizi bilmeniz, kararlı ve tutarlı olmanız ve sınırlarınızı ihlal ettirmemeye özen göstermeniz gerekir. Kişisel haklarınızı kabul etmesini sağlamaya çalışmak ve onu ikna etme çabaları bataklıktan kurtulmak için çırpınmak kadar yararsızdır. Bunun yerine, haklı olduğunuz konudaki düşüncelerinizi belirtmek ve kararlı olmak daha sağlıklıdır. Ikna etme çabası büyüklük duygularını besler ve daha sert şekilde kendi haklılıklarını savunmalarına neden olur.

Kendilerini önemli ve değerli gördükleri için sizin ihtiyaçlarınızı anlayamazlar. Menfaatlerineyse hileye ve yalana başvurmayı normal kabul edebilirler. Ayrıcalığı hak ettiklerine inanırlar ve özel görülme beklentisi içindedirler. Övgüden hoşlanırlar ve övülmek için ortam yaratırlar. Övgüyü gerçekten bir şeyi başardıkları zaman almalıdırlar. Kişilikleri övülmemeli, güzel davranışları takdir edilmelidir. Sözlerine göre değil davranışlarına göre hareket etmeniz gerekir.

Zorlanmayı sevmezler ve zoru gördükleri zaman fikir ve ağız değiştirebilirler. Bu davranışlarını eleştirmeniz de pek işe yaramaz. Eleştiriye karşı aşırı hassastırlar. Iyi yönde bir eleştiri karşısında bile aşağılanmış hissederler ve öfkeyle yaklaşırlar. Öfkeleri karşısında alttan almamak, yatıştırmaya çalışmamak ve geri adım atmamak gerekir. Öfkesine öfkeyle karşılık verirseniz önemli bir hataya düştünüz demektir. Haksız duruma düşeceğiniz bir yerinden yakalamak konusunda ustadırlar ve kolaylıkla mağdur pozisyonuna geçebilirler.

Sakin bir şekilde "Bu öfkeyi hak etmiyorum, öfken geçtiğinde konuşmak daha iyi olur bence" gibi ifadeler kullanmak, uzaklaştığınızı belli etmek daha yararlı olabilir. Eleştiri yapmadan önce iyi hazırlanmak, amacı belirlemek ve iyi bir an beklemek gerekir. Kesinlikle haklı olmadan asla eleştiri yapmayın. Bu çok yanlış olur ve hemen savunmaya geçerler. Eleştiride kişilikleri değil davranışları hedef alınmalıdır. Suçlayıcı ifadeler yerine, fikir ve görüş bildiren, ben dilinin kullanıldığı ifadeler daha doğru olur.

Egolarını kurtaramadıkları zaman mutsuz olurlar. Affetmeyi ve anlayış göstermeyi kendi çıkarları için kullanabilir, kendilerini suçlayıcı görünebilirler. Bu davranışalarına aldanmamak, değişeceklerini düşünmemek gerekir. Üzülmemeleri için hatayı paylaşmak yeniden kendilerini haklı gören davranışlara yol açar.

Narsist kişinin çevresiyle iletişim kurmayı öğrenmesi gerekir. Başkalarının isteklerinin her zaman kendi menfaatlerini zedelemeyeceğini anlamaları için tutarlı ve kararlı bir tutum işe yarayabilir. Iletişimde ve duygu alışverişindeki doyum egolarıyla aynı seviyeye geldiği zaman daha sağlıklı ilişkiler kurabilirler.

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Psikolog Semra EKİNCİ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61