free html templatesMAKALELER

Psikolog/ Çocuk
Koronavirüs Döneminde Çocuklarla Evde Neler Yapılabilir?

Koronavirüs Döneminde Çocuklarla Evde Neler Yapılabilir?

Koronavirüs Döneminde Çocuklarla Evde Neler Yapılabilir?

Çocuğunuzun yaş grubuna göre içinde bulunduğu gelişim sürecini göz önünde bulundurarak; virüs, salgın, pandemi vb. gibi kavramlarla ilgili sorduğu sorulara kısa ve anlaşılır yanıtlar vererek bu süreçte yapılması gerekenler hakkında genel bir bilgi verebilirsiniz.
Öncelikle ebeveyn olarak çocuğun psikolojik sağlamlığının sürdürülmesi için kaygı ve panik yaratacak haberlerden kaçınmak oldukça önemlidir.
Çocuğunuzun yaşına uygun olacak şekilde merak ve ilgisine yönelik bir çok aktiviteden yararlanabilirsiniz. Vaktinizi günlük-haftalık çizelgeler hazırlayarak daha verimli nasıl geçirebileceğinizi planlamanız gerekmektedir.
Çocukların evde, anne ve babalarıyla birlikte yapabilecekleri bazı etkinlikler;
1.Öz bakım becerilerini geliştirmek için bu dönemi fırsata çevirebilirsiniz. Düğme ilikleme, cırt cırt, kıyafetlerini giyme, evde basit işlere yardımcı olma, tuvalet becerisi kazandırma, diş fırçalama alışkanlıkları kazandırabilirsiniz.
2.İnce motor kas becerisi için etkinlikler yapabilirsiniz. İpe boncuk dizerek kolye bileklik yapabilirsiniz, oyun hamuruna şekiller vermek, pipetlere makarna taktırabilirsiniz, makasla kesme-yapıştırma yapmak, lego ile oynamak, geometrik şekilleri öğretmek, renkleri-sayıları öğretmek, zıt kavramlar, resim (patates, ip, yaprak baskı) yapmak, mandala, karakalem, origami, filografi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.
3.Odanın içindeki ışıkları kapatıp, parmaklarınızla şekiller yapabilir, birkaç şekli arka arkaya yaparak hikâye kurmasını ve anlatmasını isteyebilirsiniz.
4.Birlikte mutfakta vakit geçirebilir. Kek, kurabiye, börek yapıp çay saati yapabilirsiniz. Evcilik oynamayı ve yemek yemeyi seven çocuklar için evde piknik yapabilirsiniz.
5.Birbirinize hikâye, masal anlatabilir, seyahat oyunu, sessiz sinema, adam asmaca, okuma-yazmayı yeni öğrenenler için de ‘isim şehir hayvan’, hikâye devam ettirme oyunu oynayabilirsiniz.
6.Enerjilerini harcamaları için evdeki minderler ile atlamayı, zıplamayı, yuvarlanmayı sağlayacak parkurlar yapabilirsiniz. Sandalye kapmaca, evde bir eşyayı saklayıp ipuçları vererek define avı oynamak, balon yakalama, müzik açarak dans etmek, yoga, evde çadır kurma, sek sek (yere bant-kalın iple sek sek çizebilirsiniz) oynayabilirsiniz.
7.İnternet üzerinden ücretsiz erişime açık olan birçok dergi ve kitabı okuyabilir, film izleyebilir, yeni bir dil ya da enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Birçok müze, orkestra gösterileri ve kültür-sanat etkinliklerini online olarak izleyebilirsiniz.
8.Akranları ile görüntülü görüşmelerini destekleyebilirsiniz.
9.Yaz tatili planınızı ailece gözden geçirip, planlayabilirsiniz.
10.Hep birlikte ailecek kutu oyunları oynayabilirsiniz. Duygu Kartları, Miau Mah Muh, Figurix, Zingo, Patsch, Az Lakırtı Bol iletişim, Hikayeni Sen Oluştur, Süper Doktor, Dedektif, Jungle, Monopoly, Hafıza Oyunları, Tangram, Tombala, Jenga, Domino, Yapboz vb. gibi kutu oyunlarıyla keyifli ve eğitici oyunlar oynayabilirsiniz.
Bu dönemi çocuğunuzun kişisel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacak bir sürece dönüştürebilirsiniz.

Çocuk ve Ergen Psikolog

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Kl.Psk. Burcu YALÇIN
Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61