MAKALELER

Psikolog/ Yetişkin
KAYGI BOZUKLUĞU

Kaygı Bozukluğu, anksiyete

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu Nedir?
Kaygı, kişilerin herhangi bir problem ile karşı karşıya gelme durumunda duruma özgün bir biçimde meydana gelen durumun olduğundan fazla gerçek olmaktan uzak, ilgisinin ve beklentilerinin hizasında ölçerek yaşadıkları öfkeli, umutsuz ve endişeli halde olmaktır.

Kaygının Bozukluğunun Belirtileri
Kişi için tehlike ve/ya korku içeren açıklanabilir veya açıklanamaz herhangi bir olay karşısında deneyimlenen;
Bunaltı
Sıkıntı
Terleme
İştahsızlık
Kas Ağrısı
Bitkinlik
Uyku Sorunları


Kaygı Çeşitleri ve Türleri
Birçok psikolojik patolojide olduğu gibi kaygıyı da kendi içinde sınıflara ayrılmak mümkündür. Birçok birey çevresel durumlarda kaygı durumunu deneyimlemektedir, bu duruma ‟normal kaygı‟ denir. ‘’Nörotik kaygı’’ ise, bir nedene bağlı olmadan, kaygı durumunu deneyimleyen ve kişiye anlamsız gelen kaygıdır.

Birçok psikolojik patolojinin temelini oluşturan kaygı, doğru ve zamanında müdahale edilmez ise aşağıdaki rahatsızlıklara sebep olabilmektedir; 
Kaygı Bozuklukları.
Yaygın Kaygı Bozukluğu.
Panik Bozukluğu.
Agorafobi.
Özgül Fobi.
Sosyal Fobi.
Obsesif-Kompulsif Bozukluk.
Travma Sonrası Stres Bozukluğu.


Kaygının Sebebi
Kaygı, öğrenilmiş bir durumdur ve temelini korkudan almaktadır. Kaygıyı oluşturan durumun yaşanılan olaylar değil; bireyin beklentileri ve olayları yorumlama şeklidir. Kişinin yaşadığı umutsuzluk gibi duyguların yaşanmasının en temel sebebi, bilinenin aksine, bireyin yaşadığı olaylarla değil, bireyin olayları anlama ve değerlendirme ile ilişkili olma durumudur.

Örneğin; Sınav kaygısı; Belli bir hedef için çalışma ve bunun sonucunda sınavda başarılı olma arzusundan kaynaklanan, Sınav sonucu ya da kişinin kendisi ile ilgili olumsuz düşünce ve inançlar sonucunda ortaya çıkan bir kaygı durumudur. Burada kişide kaygıyı oluşturan durum Sınavın kendisi değil, kişinin sınav ile ilgili gerçekçi olmayan düşünceleridir. Yani ‘’Sınav beni kaygılandırıyor’’ burada yanlış bir cümledir. Kaygıyı oluşturan şey bireyin kendisidir.

Her Kaygı Durumu Psikolojik Bir Rahatsızlık mıdır?
Kaygı, kişinin psikolojik gelişimi için çok önemli bir durumdur. Kişinin normal gelişimini tamamlaması için gerekli olan bir duygudur fakat kişinin günlük hayatında farklı olaylara bağlı olarak kaygı halini yaşaması normal sayılırken, farklı durumlar dışında sık sık kaygı yaşaması patalojik olarak değerlendirilmektedir.

Kaygı Bozuklukları Tedavisi
Kaygı bozukluklarının tedavisinde çeşitli terapi teknikleri ve uygulamarı kullanmaktadır. Kişinin yaşadığı kaygı durumu ve yoğunluğuna göre ilaç tedavisi de önerilmektedir.


Kaygı Bozukluğu tedavisinde diğer birçok psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi özveri ve süreklilik önemlidir. Tedavi aşamasında kişilerde anlık rahatlama ve/ya kaygı durumu ortadan kalabilir. Bu durumda kişi kendisini iyi hissetmesinden dolayı tedaviyi yarıda bırakma eğilimine girebilir. Bu durumda belirli bir süre sonrası kişide olması muhtemel kaygı durumu daha şiddetli bir şekilde geri gelebilir. 

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Onur GÜMÜŞ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61