MAKALELER

Psikolog/ Çocuk
EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR, "Eye Movement Desensitization and Reprocessing" kelimelerinin baş harfi ile oluşan bir terapi yöntemidir. Türkçe açılımı ise ‘’Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme’’ olan psikoterapi yaklaşımıdır. EMDR terapisi ‘kısa süreli terapiler’ grubunda yer alır .EMDR uygulanırken danışanın bilinci açık ve terapi boyunca uyanıktır, hipnoz yöntemi değildir.

Danışan işlemleme esnasında terapistin sağa ve sola hareket ettirdiği parmaklarını gözleri ile takip eder. Danışanın zihninden geçenlere odaklanıp aynı anda göz hareketlerine dikkatini vermesi ile beynin sağ ve sol lobunun ilişki kurduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda işlemleme işitsel ve dokunma gibi farklı uyarımlar ile yapılabilmektedir.

EMDR terapisine göre problemli davranışlarımızın temelinde işlenmeden depolanmış anılarımız yatar. Travmatik anı kişinin zihninde o anla ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerden oluşan bir anı ağı oluşturur. EMDR tedavisi esnasında, bu anı ağları üzerinde değişim ve dönüşüm yapılması amaçlanır.

EMDR terapisinde; çocukluk çağında yaşanan üzücü deneyimler, davranışları etkileyen kötü olaylar ve zihinde depolanmış kötü anılar gibi olumsuz deneyimleri işlemleyerek, olağan anıların yeniden yorumlanması sağlamaktadır.

Doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi önemli travmaların yanı sıra, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan bağlanma sorunları, kardeş kıskançlığı, özgüven problemleri, depresyon, kaygı bozuklukları, öfke kontrol bozukluğu, yeme bozuklukları ve fobiler gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

EMDR, bu tür rahatsız edici anıların duyarsızlaştırılması ile gerçekleşen fizyolojik temelli bir terapidir. Beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlar. Danışan artık bu olumsuz deneyimden rahatsız olmaz, anıyı yeni ve sağlıklı bir açıdan görür.

Bu terapide sorunlar bazen bir seansta çözülebilmesine rağmen önerilen üç seansta duygu ve düşüncelerin işlenmesidir. Bazen karmaşık travmalarda sekiz ile on seans arasında değişebilmektedir.

Çocuk ve Ergen Psikolog

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Kl.Psk. Burcu YALÇIN
Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61