MAKALELER

Psikiyatri/ Yetişkin
EMDR

emdr acı anılar

EMDR

* ZAMAN NEDEN BÜTÜN YARALARI SARMAZ ?

*Bir yerimizi kesersek genelde iyileşir. Bu yüzden ameliyata izin veririz.
*Beynimizin iyileşmeye yönelik fiziksel bir mekanizma, bir bilgi işleme sistemi bulunur.
*Yararlı şeylere bağlantı yapar, geri kalanını salıverir.
*ACI ANILAR, iyileştirici bellek anı ağlarıyla bağlantı yapamaz. Soyutlanmış olarak depolanır. Daha yararlı ve uyumsal bir şeyle bağlantı kurması olanaksız olduğundan anı değişemez. Zamanın bütün yaraları iyileştirememesi bu yüzdendir. Bunlar zamanla donar. İşlenmemiş, acı anılar duygusal ve bazen fiziksel soruların temelini oluşturur.

Travma olmasa bile başka türlü yaşam deneyimleri de aynı tip sorunlara neden olabilir. Bellek bağlantıları bilinç düzeyinin altında meydana geldiğinden kontrolü ele alan şeyin ne olduğunu bilemeyebiliriz.

Kısaca , zamana rağmen yıllar önce meydana gelmiş olaylarla ilişkili olarak hala kırgınlık , kızgınlık, acı, elem, mutsuzluk vb. duygular hissedip, olayla ilgili görüntülerin hatırlanması, o anlarda vücudunda hissettiğiniz, nefes alamama, göğüste sıkışma, baş ağrısı, karın ağrısı, gerginlik, uyuşma gibi fiziksel duyumların olması ve bu olaylarla ilgili kendimizle ilgili olumsuz düşüncelerimizin ortaya çıkması (suçluyum, güçsüzüm, kontrol bende değil, hatalıyım, çaresizim gibi) bu anlarının beyinde tamir edilmediğini soyutlanmış olarak muhafaza edilip, tekrar tekrar ,takılmış plak gibi hep aynı şeyin beynimizde dönmesi durumlarında (kocam beni dövdü, okulda aşağılandım, kaynanam bana çok çektirdi, komşum kazık attı, gelinim şunu yaptı gibi) göz hareketleri ve çift yönlü uyarıyla yapılan, beynin kendi iyileştirme gücünün açığa çıkarılması tekniği olan EMDR ( göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) kullanılmaktadır.
Yani unutamadığımız acı anılar bir nefesle akacak, yerine o müthiş beynimizin kendi gücüyle oluşturduğu rahatsız etmeyen anılar gelecek.

Yetişkin Psikiyatri

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Dr. Recep DEMİRER 
Yetişkin Psikiyatri

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : (0530) 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21