create a web page for freeMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin
Çocuk Psikoloğu ve Çocuk Psikiyatristi Arasındaki Fark Nedir?

ÇOCUK PSİKOLOG , PSİKİYATRİ

Çocuk Psikoloğu ve Çocuk Psikiyatristi Arasındaki Fark Nedir?

Çocuk psikologları terapi süreçlerini konuşarak veya gereken yaş aralıklarında oyun terapileri uygulayarak problemi çözmeye yönelik bir süreci takip ederler. Bu noktada ebeveynleri bilinçlendirici psiko-eğitimler ile sürecin evde de sağlıklı şekilde devam etmesine katkıda bulunurlar. Çocuk psikiyatristleri ilaç tedavisini takip ederek çocuk psikoloğu ile işbirliği halindedirler. Çocuk psikoloğu ile geçirilen terapi süreci hakkında çocuk psikiyatristi bilgilendirilir.

Hangi durumlarda çocuk psikoloğuna başvurulmalıdır?

Çocuk psikoloğuna başvurmanız için illaki bir sorunla karşılaşmak zorunda değilsiniz. Danışmanlık alarak çocuğunuzun gelişimini desteklemek ve kontrol etmek amaçlı yardım alabilirsiniz. Hamilelik döneminden başlayarak bilinçli şekilde çocuk büyütmek, eğer kardeş varsa kabullenme süresini kolaylaştırmak adına da yönlendirmeler almak için çocuk psikologlarına başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocukların hayatlarında yaşanan değişikliklerde; örneğin, anaokuluna veya ilkokula yeni başlama, boşanma, yeni bir kardeşin dünyaya gelişi, aile içinde geçimsizlik vb.. durumlarda çocuk psikoloğundan destek alabilirsiniz.

Olası davranış değişikliklerini tespit etmek ve nedenlerini anlamaya yönelik yardım alabilirsiniz. Örnek olarak; uyku düzeninde ani değişiklik, derslerde ani düşüş, bir anda kekelemeye başlaması, altını ıslatma, hırçın tavır ve davranışlarda bulunma, yalnız başına bir iş yapmaya korkma vb..

Aileler için önemsiz görünen bazı davranış değişiklikleri uzman tarafından değerlendirilmesi gereken önemli semptomlar olabilir ve altında travmatik bir durum söz konusu olabilir. Bu nedenle çocuk psikoloğuna olası davranış değişikliklerinde gitmeniz önemlidir ve gerekirse yönlendirildiğiniz çocuk psikiyatristine de mutlaka gitmenizde fayda vardır. Aklınızda olan tüm soruları sormanız sizi rahatlatır bu nedenle endişe ve kaygılarınızdan bahsetmekten de çekinmeyin.

Ebeveynlerin ilaç kaygısı

Ebeveynlerin en temel kaygılarından biri çocuklarını psikiyatriste götürdükleri zaman hemen ilaç tedavisine başlatacakları düşüncesidir. Her çocuk farklıdır her çocuk için uygulanan terapi ve ilaç tedavisi de farklıdır. Çocuk psikiyatristleri yalnızca ilaç yazmazlar temeldeki sorunu tespit ederler ve ilaçsız tedavi mümkünse çocuk psikoloğuna yönlendirme yaparlar. Aynı şekilde çocuk psikologları yaptıkları klinik değerlendirme sonucu çocuk psikiyatristi ile iş birliği halinde tedavinin daha çabuk ilerleyebilmesi adına ilaç desteği talebinde bulunabilirler. Burada ailelerin ön yargıyı bir kenara bırakıp profesyonel klinisyenlere güvenmeleri çok önemlidir.

Çocuk Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Tuğçe Uçar
 Çocuk Psikoloğu

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21