web templates free downloadMAKALELER

Psikolog/ Çocuk ve Ergen
Çocuklarda İnatlaşmalar

ÇOCUK PSİKOLOG , inatlaşma

Çocuklarda Davranış Problemlerine Nasıl Müdahale Edilmeli?

Kaç yaşında olursa olsun çocukların ağlama krizleri her ebeveyni zor duruma düşüren bir durumdur. Hele ki bu topluluk içindeyse ara ara yükselen “çocuk bu kadar ağlatılır mı”, “sustursana şu çocuğu” gibi söylemler anne-babayı daha da strese sokar ve panik hali başlar. Ebeveynlerin o sırada odaklandıkları tek konu çocuklarının susması olur o yüzden çocuklarında gözlem yapmayı ihmal ederler ve nedeni araştıramadan susturma girişiminde bulunurlar. Çevrenin bakışları veya söylemleri zihinde “rezil oluyoruz”, “bir susturamadım çocuğu yoksa ben iyi anne-baba değil miyim” düşüncelerinin başlamasına neden olabilir. Bu düşünceler büyüdükçe anne-babanın davranışına yansır ve bir anda çocuğa karşı gelişen öfke patlamaları ve tehditlere dönebilir. Böylece durum çocuğun inatlaşmasından çıkıp ebeveyn-çocuk arasında inatlaşmalara döner ve daha çıkılmaz bir hal alır.

Bu durumla karşılaşmadan önce alınacak önlemler nelerdir?
Öncelikle çocuğunuzun davranışı hırçınlığa ya da ağlama krizlerine dönmeden önce müdahale ediyor olmanız önemlidir. Dışarıdaki krizlere müdahale edebiliyor hale gelebilmek için başlıca kuralları evde başlatıyor olmanız gerekir. Kurallar çocuklarınıza tehditle ya korkutmalarla anlatılmamalıdır. Özellikle evde hiç kurala tabi tutulmamış çocuklara bu kurallar tanıtılırken üslup ve vücut dili önemli rol oynar. Ebeveynlerin tutumları tutarlı olmalıdır. Bir taraf kuralcı rolü diğer taraf ise affedici rolünü üstlenmemelidir. Bu aile dinamiklerinde bozulmalara yol açabilir ve çocuk, ebeveynlerin birinden uzaklaşabilir. Bu sebeple anne-babaların eşit derecede anlayışlı bir tutum içinde ve iş birliği halinde kendilerinden emin duruş sergilemeleri temel noktadır.

Bir evde uyulması gereken temel kurallar nelerdir?
Başkasına zarar vermek yok (vurmak, itmek vb. yok)
Eşyalara zarar vermek yok
İzinsiz eşya almak yok
Tehlikeli davranışlar (tırmanmak, yüksek yerden zıplamak, tezgaha çıkmak vb.) yok
Bağırmak, çığlık atmak, ağlayarak tutturmak yok

Kural Koymakta zorluk yaşanması durumunda ne yapılmalı?
Zamanında konulmamış bu kurallar gittikçe kabul edilmesi zor hale gelir. Bu konuda zorluk çeken ailelerin bir uzmandan yardım almaları tavsiye edilir. Böylece oyun terapisi eşliğinde, inatlaşan çocuklara ev kuralları uzman tarafından tanıtılır ve zamanla bu kurallar ev dışındaki mekanlar için de tanıtılarak davranış bozuklukları giderilmeye başlanır.

İnatlaşmalarının hatalı olduğunu fark eden bazı çocuklar durmak yerine daha da ağlıyorsa sebebi ebeveyni kaybetme kaygısı olabilir. Ağlama sona erdiğinde anne babanın artık onu sevmeyeceği düşüncesi çocukları daha çok ağlamaya itebilir. Bunu önlemek adına bu tarz ağlama krizi geldiğinde ona sakince “sakinleşene kadar seni burada bekliyorum” deyin ve çekilin. Dikkatinizi ona vermeyin ama ortamı da tamamen terk etmeyin. Kriz esnasında ne kadar karmaşık cümleler kurarsanız süreci o kadar zorlaştırırsınız. Duygusal boşalım esnasında kurduğunuz cümleler çok önemlidir çocuğunuzu sakinleştirdiği gibi daha da öfkelenmesine ve kriz süresinin uzamasına neden olabilir. 

Çocuk Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Tuğçe Uçar
 Çocuk Psikoloğu

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21