how to make your own siteMAKALELER

Beslenme ve Diyet

Beslenme Çantası 

Beslenme Çantası

OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI VE DOĞRU BESLENMEK ŞART

Güne başlarken kahvaltı yapmak alışkanlık haline gelmelidir. Bir yandan işe gitmek için hazırlanıyor, bir yandan çocukları okula hazır hale getirmeye çalışıyorken yani sabahları evde bir kaos söz konusuyken kahvaltı yapmak biraz zaman alabilir.

Ancak, günün ilk yemeği olan kahvaltı okul çağındaki çocuklar için çok önemlidir.

Peki kahvaltı çocuğunuz için neden bu kadar önemlidir?

Gece boyunca aç kalan metabolizmasının sabah uyandığında enerjiye ihtiyacı var. Ayrıca araştırmalar, kahvaltı yapan çocukların kahvaltı yapmayanlara kıyasla gün içerisinde daha çok vitamin, mineral ve lif aldığını, problem çözme ve konu kavrama becerisinin daha iyi geliştiğini gösteriyor.

Çocuğunuzun derslerdeki konsantrasyonunun ve buna bağlı olarak başarısının arttırması, günlük yaşantısında daha aktif ve canlı olması ve tabi ki hastalıklardan korunarak sağlıklı olması için mutlaka kahvaltı yapması gerekir. Ancak ebeveynler olarak sizler kahvaltı yapmıyorsanız orada bir yanlışlık var ….

Kahvaltının öneminden bahsedip kendimiz uygulamazsak çocuk kahvaltı yapmamasını normal bir davranış olarak algılar.

Sabah evden çıkmadan kahvaltı sofrasını kurun ve çocuğunuzla birlikte kahvaltı yapın. Güne kahvaltı ile başlayarak sağlığınıza iyilik yaparken aynı zamanda çocuğunuzla olan iletişiminize de katkı sağlayacaksınız…

Kahvaltının olmazsa olmazlarından: yumurta. Çocukların her gün kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta veya az yağlı omlet tüketmesi protein gereksinimini karşılamasına yardımcı olacaktır. Yumurtanın yanı sıra peynir ve süt de protein ihtiyacına; ekmek ve meyve karbonhidrat; zeytin, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar da yağ gereksinimine katkıda bulunacaktır.

Çocuklara okula giderken harçlık vermek yerine sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamalıyız…

BESLENME ÇANTALARINDA BUNLARA DİKKAT!!!

* Beslenme çantalarında, içecek olarak su, kutu süt, ayran yer almalıdır.

* Meyve ve sebzeler beslenme çantasının olmazlarındandır. Kabuklu meyvenin beslenme çantasına doğranmadan konulması, besin değerlerini korur. Ancak hergün aynı meyveyi koymayın.

* Beslenme çantasında taşınması kolay ve besin değeri yüksek besinler olmalıdır. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler hem çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği hem de enerji vereceği için beslenme çantasında yer almalıdır.

* Beyaz peynirli sandviç hazırlayabilirsiniz. İçerisine iyice yıkandığından emin olduğunuz marul,domates,salatalık gibi sebzelerden ilave edebilirsiniz..

* Çocukların paketlenmiş gıdalara (gofret,cips,jelibon gibi) yönelmemesi için evde hazırladığınız sağlıklı poğaça veya meyveli kek gibi besinleri çantaya ilave edebiliriz.. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAZAR BİLGİLERİ

Dyt. Melike ÇAĞATAY
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21