free website creation software



MAKALELER

Psikolog / Yetişkin

uzman yetişkin psikolog alkol bagımlılığı

BİR ALKOL BAĞIMLISININ YAKINIYSANIZ...

Alkol alımı her ne kadar kişinin kendi iradesi ve isteği ile başlamış olsada alkol bağımlılığı fiziksel bir rahatsızlıktır. Alkol bağımlılığı iradeyle ya da ahlakla ilgili bir sorun, utanç duyulması gereken bir durum değildir. Alkol bağımlısı kişiler genellikle toplum tarafından işe yaramaz, manevi değerlerini yitirmiş, iradesiz kişiler olarak görülürler ama bu bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmesi gerekir.

Alkol bağımlısı kişinin yakınları hastalarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda genellikle çaresiz kalırlar. Alkol bütün aileyi etkileyen bir sorun olduğu için bağımlı kişi nedeniyle, ailenin bir çok sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Aile kişiyi yetersiz gördüğü için yanlış şekilde desteklemeye başlar ve bağımlının alkolün kötü sonuçlarını yaşamasını bir şekilde engeller.
Örneğin: başkalarına karşı verdiği rahatsızlıktan dolayı yakınları özür diler. Karakola düşmüşse kurtarır. Üstünü başını değiştirir, etrafa bir zarar vermişse onları toplar. Uygunsuz bir yerde sızmışsa yatağına taşır. Yani bir nevi çocuk gibi bakıma alır. Bu da bağımlının alkolle ilgili yaşadığı sorunlarla yüzleşmesine fırsat vermez ve kendini ailenin bakımına bırakmasına neden olur. Yapılması gereken en önemli davranışlardan biri kişinin alkol yüzünden düştüğü durumları yaşamasına izin vermek, sonuçlara katlanmasını sağlamaktır. Kustuğu zaman temizlememek, bir şeyleri kırdıysa ne yaptığını görmesi için öylece bırakmak, nerede sızdıysa orada uyanmasına izin vermek gerekir ki bağımlı kişi sonuçlarla yüzleşebilsin.

Alkol bağımlılığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ama bağımlı kişiyi tedaviye ikna etmek pek kolay bir durum değildir. Bu konuda aileye çok iş düşer. Bağımlı kişiye müdahale önemli bir noktadır ve doğru şekilde yapılması gerekir. İçmesini engellemeye çalışmak, tartışmak, etrafa verdiği rahatsızlıktan dolayı kızgın bir şekilde yaklaşmak pek işe yaramaz. Aksine alkol alması için bahanelere neden olur. Baskılardan kaynaklanan stres yüzünden içtiğini, sadece bu şekilde rahatladığını söyleyebilir. Nefret, yargılama, kötü söz söyleme gibi yaklaşımlar söylenenleri dinlememesine ve daha çok alkole yönelmesine yol açabilir.

Aile alkolün kötü sonuçlarına katlanmasını engelleyip bütün sıkıntıyı kendisi çekerken, yaptığı baskıyla hastanın stresini arttırır ve alkol gerçek suçlu olmaktan çıkar. Hastayı ikna etmek için sözüne saygı duyduğu kişilerle birlikte bunun bir sorun olduğunu anlatan konuşmalar yapılması yararlı olabilir.

Tedaviye ikna aşamasında bütün aile bireyleri ortak davranmalı ve söz birliği yapmalıdır. Temel amaç kişiye anlayacağı şekilde tedavi olmasının gerekli olduğunu anlatmak olmalıdır. Ikna olmaya başladığında hemen harekete geçilmeli, fikrini değiştirmesine fırsat verilmemelidir. Önceden bir uzmanla görüşmek ve tedavi planını gerçekleştirmek yararlı olacaktır. Böylece ikna olduğunu ifade eden cümleler kullandığında hemen harekete geçmek mümkün olur. Tedavi sürecinde desteklemek, yanında olmak, güzel davranışlarla ödüllendirmek süreci kolaylaştıran davranışlardır.

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Psikolog Semra EKİNCİ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61